Inga objekt hittades.

Hur intäktsbaserad finansiering hjälpte Joolca att accelerera tillväxten

Datum
4 augusti 2022
Kategori
Inventarieförteckning
Skrivet av
Chris Slodyczka

Joolca är vi våra egna största varumärkesförespråkare. Vi älskar friluftsliv men vill inte offra alla bekvämligheter i hemmet. Därför pratar vi alltid om vår HOTTAP, som gör att vi kan ta varma duschar var som helst när vi bestämmer oss för att ge oss ut på äventyr. Men inte ens vi kunde förutse den mängd beställningar som vi skulle behöva fylla när pandemin ledde till en ökning av nätshopping och resebegränsningar skickade många på camping.

Enligt en talesperson från bokningswebbplatsen Pitchup.com ökade de globala bokningarna med 350 procent under pandemins första månader. När människor letade efter sätt att utforska naturen började intresset för Joolcas HOTTAP att öka.

I samband med att verksamheten ökade kom ett stort hinder: en instabil leveranskedja.

Genom att införa en modell för förhandsförsäljning med intäktsbaserad finansiering kunde vi lösa den utmaningen genom att mildra effekterna av förseningar i produktion och leverans. Istället för att bara överleva kunde vi dra nytta av vinsterna under en aldrig tidigare skådad boom inom e-handeln och öka vår verksamhet.

Titta: Du kan se vår intervju med Chris Slodyczka nedan:

Förseningar i leveranskedjan gjorde det svårt att dra nytta av e-handelsboomen.

Pandemin ledde till att många människor tillbringade mer tid hemma, vilket innebar att våra annonser nådde en bredare publik - många av dem handlade på nätet på grund av bristen på shoppingalternativ i butik. Samma sak gällde för näthandlare i alla branscher. Och e-kommunikationsboomen innebar en enorm påfrestning för den globala leveranskedjan, som inte var förberedd på att ta emot den exempellösa och snabba ökningen av online-handel. Detta gjorde det till en logistisk mardröm att få tag på lager under 2020 och 2021. För att lagerhålla lager för att möta efterfrågan krävdes det att vi övervann tre stora hinder:

  • Brist på produkter: I pandemins tidiga skede minskade många fabriker runt om i världen sin produktionskapacitet eller stängde helt och hållet, och de effekter som orsakades av bristen på produkter till följd av denna inaktivitet påverkar leveranskedjan än idag.
  • Brist på arbetskraft: Företag runt om i världen hade svårt att fylla lediga tjänster, vilket innebar att många leverantörer, tillverkare och lager hade svårt att tillverka eller distribuera produkter. Detta ledde till långa förseningar som gjorde det otroligt svårt att reagera på förändringar i efterfrågan.
  • Stigande kostnader: Brist på arbetskraft och material ökade kostnaderna för många e-handelspartner, och som svar på detta höjde tillverkare, speditörer och distributörer priserna för detaljhandlare.

Kombinationen av dessa problem ledde till att vi fick en otroligt instabil leveranskedja med många förseningar i leveranserna. De stigande kostnaderna gjorde det svårt att betala för tillverkningen i förväg, vilket innebar att vi skulle behöva hitta finansiering. Sedan skulle vi fortfarande behöva ta hänsyn till förseningar i tillverkning och frakt som gjorde att lagren var tomma. Att navigera i denna turbulenta tid krävde flexibilitet i hur vi använde våra kassaflöden, vilket innebar att vår ekonomi skulle bli lika viktig som lösningen på vårt problem.

Genom att införa en modell för förhandsförsäljning ökade vinsten och stödde verksamheten.

De logistiska problemen i leveranskedjan ledde till lageruttag och vi hade inga produkter i vårt lager att sälja. Men vi var tvungna att hålla verksamheten igång, vilket innebar att betala räkningar och fortsätta investera i marknadsföring. Vi visste att vi inte kunde vänta med att reagera om vi ville att Joolca skulle överleva. Så vi började sälja vår produkt i förväg för att generera vinster mitt under störningarna i leveranskedjan.

Lyckligtvis var vår produkt tillräckligt populär för att våra kunder var villiga att vänta på att deras beställningar skulle komma fram. Pengarna från förhandsförsäljningen gav oss det kapital vi behövde för att upprätthålla vår affärsverksamhet medan vi väntade på leveransförseningar och vårt lager förblev tomt.

Men vår modell för förhandsförsäljning var inte en perfekt lösning. Vissa kunder ville inte vänta på en produkt som de hade betalat för, vilket innebar att vi gick miste om försäljning när de valde att köpa ett alternativ som var lättillgängligt. Och den tid som kunderna väntade efter att ha gjort en förhandsbeställning gav dem gott om tid att ompröva sitt beslut. När kunderna ändrade sig ökade återbetalningarna våra kostnader.

Även om förförsäljningen genererade tillräckligt med vinst för att upprätthålla verksamheten under en turbulent tid var det en tillfällig lösning. Om vi ville att Joolca skulle överleva och blomstra på lång sikt måste vi förbereda oss för att möta framtida efterfrågan med en mer hållbar försäljningsmodell - en modell där vi betalade för vårt lager i förväg så att vi snabbt kunde fylla beställningar när de kom. För att bygga upp vårt lager behövde vi intäktsbaserad finansiering.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få expertråd om hur du hanterar lager, marknadsföring och ekonomi för att få ditt företag att växa. Ju mer du vet, desto snabbare växer du.
Färdig! Tack för att du prenumererade.
Ange en giltig e-postadress
Vi bryr oss om skyddet av dina uppgifter. Läs vårt integritetsmeddelande.

Intäktsbaserad finansiering gjorde det möjligt för oss att lagra lager utan finansiell stress.

Trots vår prognos- och hanteringsprocess var det fortfarande nervöst att göra en stor lagerbeställning. Marknadens volatilitet gjorde utsikten att ta på sig skulder mer skrämmande än någonsin, och därför undersökte vi noggrant alla Joolcas finansieringsalternativ. Efter att ha jämfört finansiärer utifrån det kapital de erbjöd, villkoren och avgifterna bestämde vi oss för att Wayflyers intäktsbaserade finansiering passade bäst.

Vi behövde en stor summa pengar om vi ville ha tillräckligt med lager för att kunna växa. På den tiden var Joolca dock fortfarande ett relativt litet företag, vilket gjorde att många traditionella långivare var skeptiska till vår förmåga att betala tillbaka ett lån av den storlek vi behövde. Medan traditionella långivare inte erbjuder företag kapital baserat på affärstillväxt kunde Wayflyer göra just det. Detta innebar att vi alltid hade tillgång till det kapital vi behövde för att möta den ökande efterfrågan och påskynda tillväxten.

Wayflyer erbjöd mer konkurrenskraftiga och flexibla villkor än någon annan finansiär vi undersökte, vilket gjorde att vi kunde använda kapitalet på det sätt som var mest meningsfullt för Joolca. Vi använde finansieringen för att finansiera vår tillverkning samt investera i tillväxtinsatser. Det som utmärkte Wayflyer var de intäktsbaserade betalningarna, som korrelerade med vår vinst. Detta innebar att vi överförde mer när vår försäljning var hög och vi hade kontanter i handen, vilket hjälpte oss att minska den finansiella stressen så att vi kunde övervinna utmaningar i leveranskedjan.

Arbeta med en finansiär som uppfyller ditt företags behov

När du väljer en finansiär ska du se till att du gör din egen grundliga undersökning. Fundera över vilka mål du har för ditt företag och vilket kapital du behöver för att uppnå dem. Ställ dig själv frågor som:

  1. Hur mycket kapital behöver vi?
  2. Vilka är villkoren?
  3. Vad är kapitalkostnaden?

Utvärdera en rad olika finansiärer och se till att få detaljerad information om utlåningsräntor och finansieringsvillkor. Jämför alla leverantörer du överväger för att hitta den som kan erbjuda ditt varumärke en finansieringsplan som hjälper dig att nå dina mål.

Fyll i formuläret och upptäck vilka priser Wayflyer kan erbjuda dig.

Skrivet av
Chris Slodyczka
Chris Slodyczka är direktör på det australiska e-handelsmärket Joolca.

Rekommenderade inlägg

Finans
Varför Ethical Bedding valde bort riskkapitalbolag och traditionella långivare och valde flexibel finansiering
James Higgins
James Higgins
29 mars 2022
5 min läsning
Finans
Marknadsföring
Hur Ambr Eyewear fick ett startat varumärke på fötter
Daniel Nuget
Daniel Nugent
19 juli 2022
7 min läst
Inventarieförteckning
Hur King Kong Apparel accelererade tillväxten tack vare starka relationer med tillverkarna
Stefan Gehrig
Stefan Gehrig
5 april 2022
6 min läst

Vill du växa din e-handel?

Få finansiering idag eller boka ett samtal med vårt team för att lära dig mer om hur vi kan hjälpa dig att växa.